Zadania
ZADANIA KOMISJI 3
- Wyjaśnianie przypadków nadużyć seksualnych (wykorzystywania seksualnego) wobec małoletnich poniżej 15 roku życia.
- Prowadzenie działalności prewencyjnej i edukacyjnej.
W szczególności:
- Zawiadamianie prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Uwaga: Dokonanie zgłoszenia Państwowej Komisji jest równoznaczne z zawiadomieniem prokuratury.
- Zawiadamianie prokuratury o podejrzeniu niezawiadomienia (prokuratury) przez osoby, które mają wiedzę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa (z art. 240 § 1 k.k.)
- Monitorowanie działań w danej sprawie - podejmowanych na podstawie wniosku lub zawiadomienia - przez organy publiczne, organizacje i inne podmioty
- Wydawanie postanowień o wpisie w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym osoby wskazanej jako sprawca.
Uwaga: Dotyczy spraw przedawnionych.
Państwowa Komisja wszczyna postępowanie wyjaśniające w celu ustalenia, czy wystąpiło wykorzystanie seksualne osoby małoletniej, a jeżeli tak - wydaje postanowienie o dokonaniu wpisu w Rejestrze Komisji (część Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości).
- Interwencja i wspieranie osób poszkodowanych, w szczególności:
- uczestniczenie w postępowaniu karnym w sądzie na prawach oskarżyciela posiłkowego;
- kierowanie do Prokuratora Generalnego wniosków o wniesienie skargi nadzwyczajnej albo kasacji od prawomocnego orzeczenia kończącego sprawę;
- kierowanie wniosków do prokuratury o objęcie danej sprawy szczególnym nadzorem.
- Badanie sposobu reagowania organów państwa, organizacji i innych podmiotów, na przykład prokuratur, sądów, ministerstw, policji i in. ale też organizacji pozarządowych, podmiotów i instytucji prowadzących działalność: edukacyjną, wychowawczą, opiekuńczą, kulturalną, związaną z kulturą fizyczną, wypoczynkiem i leczeniem. Także samorządów zawodowych, kościołów oraz związków wyznaniowych, w tym kościelnych osób prawnych, osób fizycznych.
- Przekazywanie władzom organizacji i podmiotów informacji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez ich pracowników, członków itp.
- Identyfikacja problemów pojawiających się w praktyce ścigania i karania sprawców.
- Występowanie do właściwych podmiotów o podjęcie inicjatywy ustawodawczej.
- Opiniowanie aktów prawnych.
- Występowanie o podejmowanie działań, które zwiększą ochronę prawną dzieci przed przestępczością seksualną, objęcie pomocą i wsparciem pokrzywdzonych.
- Prowadzenie działań edukacyjnych i kampanii informacyjnych.
- Współdziałanie i wspieranie przedsięwzięć społecznych podmiotów takich jak: szkoły, uczelnie, placówki oświatowe i kulturalne, stowarzyszenia, fundacje, organizacje pozarządowe, samorządy zawodowe, kościoły i związki wyznaniowe, ruchy obywatelskie i media.
- Opracowywanie raportów Państwowej Komisji z wnioskami i rekomendacjami dla organów, organizacji i innych podmiotów w tym corocznego raportu ze swojej działalności.
Załączniki